Objavljen Nacrt zakona o porezu na dobit pravnih lica

Bez autora
Oct 25 2012

Konačan Nacrt zakona o porezu na dobit pravnih lica objavljen je na sajtu Ministarstva finansija i privrede, a takođe objavljen je tekst Nacrta zakona o javnim preduzećima. Javna rasprava o Nacrtu zakona o porezu na dobit pravnih lica završena je 19. oktobra i u njoj je učestvovala stručna i poslovna javnost, čije su brojne sugestije uvažene i uvrštene u konačan tekst.Izmene zakona donose značajne novine koje, uz druge usvojene mere fiskalne konsolidacije, treba da obezbede stabilne prihode republičkog budžeta i smanjenje budžetskog deficita.

Objavljen Nacrt zakona o porezu na dobit pravnih licaKonačan Nacrt zakona o porezu na dobit pravnih lica objavljen je na sajtu Ministarstva finansija i privrede, a takođe objavljen je tekst Nacrta zakona o javnim preduzećima.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o porezu na dobit pravnih lica završena je 19. oktobra i u njoj je učestvovala stručna i poslovna javnost, čije su brojne sugestije uvažene i uvrštene u konačan tekst.

Izmene zakona donose značajne novine koje, uz druge usvojene mere fiskalne konsolidacije, treba da obezbede stabilne prihode republičkog budžeta i smanjenje budžetskog deficita. Novi zakon, između ostalog, uvodi oporezivanje usluga (po odbitku) po stopi od 25 posto, koje pravna lica iz Srbije plaćaju firmama koje su registrovane u tzv. “poreskim rajevima”. Cilj zakonodavca je da se spreči odliv neoporezivih prihoda.

Od poreskih podsticaja zadržavaju se: Poresko oslobađanje za velike investicije (čija su ulaganja veća od milijardu dinara i zapošljavaju najmanje 200 radnika), kao i opšta investiciona olakšica.

Izmene zakona donose i:

- Uobičajena poreska pravila poslovanja sa povezanim licima, koja su usklađena sa OECD praksom;
- Olakšavanje poslovanja kroz izmenu uslova za poresko priznavanje otpisa potraživanja, pravila za poresku amortizaciju i poreski tretman likvidacionog ostatka. Takođe, ukida se i obaveza dostavljanja finansijskih izveštaja Poreskoj upravi prilikom podnošenja poreske prijave, jer se ta dokumenta već dostavljaju Agenciji za privredne registre;
- Povećanje poreske stope sa 10 na 15 posto, koje Srbiju i dalje svrstava u red zemalja sa niskom stopom poreza na dobit. Primera radi, taj porez je u Nemačkoj 38,7 posto, u Hrvatskoj 20 posto, a u Slovačkoj i Češkoj je 19 posto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik